Social ansvarlighed hos Larko

Når I køber magneter hos Larko er I sikret en virksomhed, som har fokus på vores sociale ansvar, og den forskel vi som virksomhed vi kan gøre. Vi fungerer som hovedsponsor for Alzheimer Foreningen, og vi har netop sponsoreret demensvenlige magneter med logo for ”Demensven kampagnen”.


Første skridt er at skabe endnu mere synlighed omkring den nedbrydende sygdom. ”Vi vil gerne støtte op om dem, som har det svært, og for hvem livet tager en brat drejning, når et familiemedlem får demens eller Alzheimers”, udtaler dir. Lars Kobberholm. Vi vil i fremtiden følge Alzheimer foreningen tæt med flere hjælpende tiltag.


Fremover vil Larko fungere som en af foreningens faste hovedsponsorer samt sparringspartner ifm. udbredelsen af kendskabet til foreningens arbejde.


Se opslaget på Facebook:

https://www.facebook.com/demensven/posts/951206605042914


Ønsker I at støtte Alzheimer Foreningen kan I købe de demensvenlige magneter her:

https://alzheimershop.dk/p/demensven-magnet/